Letošní září bylo teplotně podprůměrné s odchylkou -1,3°C a bohaté na srážky. Napršelo 91.5 mm a vyrovnal se tak červencový vláhový deficit. Konečně i u nás začaly růst houby. Bohužel takový průběh počasí zatím nepřeje zrání hroznů a trnky místo sládnutí ničila hniloba ještě na stromech. Počasí tak přichází vhod aspoň podzimním pracem na polích. V první dekádě října snad bude pokračovat podobné počasí z posledních dnů, tedy chladna z rána a slunečný den.
Dnešní den byla ideální konstelace podmínek pro dosažení rekordních teplot. Dlouhodobé sucho a postupně narůstající teploty poslednich dnů důkladně vyhřaly krajinu a dnes to celé završil vítr jižních směrů, který přesouval vyhřátý vzduch ze sklizených polí, rozpálených střech, ulic a betonových ploch do středu města. Když k tomu přidáte velký úbytek velkých stromů a zelených ploch ve městě za posledních 20 - 30 roků, není se ani čemu divit, že teploty rostou. Při dnešní skladbě zemědělských plodin zůstane po sklizni řepky a obilnin krajina holá, bez zeleně. Kukuřice to nespasí a ostatní, delší dobu vegetující plodiny, s osevních postupů zmizely. Protože dnes odpoledne nepřišla žádná fronta, ani bouřka z tepla, teplota nerušeně stoupala, až do 16,45 hod., kdy byla naměřěna maximální teplota 39,2°C a o 1,3°C překonala rekordní teplotu ze dne 20.7.2007 a vyrovnanou dne 3.8.2013. Doufám, že na další rekord si nějaký čas počkáme, a že zítřejší studená fronta přinese potřebnou vláhu a ochlazení.
Červencové počasí uvádělo do rovnováhy to, co v předchozích dvou měsících výrazně odchýlilo od průměru, bohužel zase na druhou stranu do extrému. Za celý měsíc jen dvakrát sprchlo a 12,3 mm je nejméně co jsem za 28 roků v červenci naměřil. Další zajímavostí pak byla velmi nízká ranní teplota 7,5°C prvního července, nížší teplotu jsem naměřil jen v chladném létě roku 1996. Potom se postupně oteplovalo a v poslední dekádě přišla řada tropických dní, ale i tři tropické noci. Maximální teplota 37,7°C ze dne 28.7 je druhou nejvyšší po 20.7.2007, to bylo o 0,2°C tepleji. Teplotu 37°C jsem naměřil po šesté a pro zajímavost, tropickou třicítku jsem nalezl v záznamech od roku 1986 celkem 632x. Pokud bude letošní počasí pokračovat v narovnávání odchylek, pak můžeme očekávat i pěkný srpen. Pranostika co praví, "Co červenec neuvaří to srpen nedopeče", ale při pokračování nedostatku srážek usuší.
Letošní květen byl s průměrnou teplotou 15,4°C půl stupně pod dlouhodobým průměrem. Zato 134,3 mm spadlých srážek ho řadí na druhé místo po roce 2010. Májové pranostiky, které z podobného počasí vycházejí, předpovídají dobrou úrodu. "Studený máj - v stodole ráj", nebo "V máji aby pastýřova hůl neoschla". Trávy tak narostlo bohatě, ale sluníčko nepřeje senoseči ani solárníkům. Jiná pranostika je nepříznivá pro vinaře."Májová voda vypije víno". Jiná zase předvídá jak bude na podzim "Deštivý květen - žíznivý říjen". Teď nás ale čeká Medard (8.6) a jeho kápě co čtyřicet dní kape, snad to nenaplní a s novým Měsícem (8.6) dojde ke změně proudění nad Evropou. Jinak se spolehnem na další z pranostik "Kolik času tolik nečasu", nebo naopak.
Dnes vypověděl službu srážkoměr. Zřejmě mu nesvědčilo velké množství srážek v posledních dnech. Postupně vykazoval při déle trvajících srážkách větší a větší odchylku, až dnešní déšť v noci vynechal úplně. Než se mi podaří závadu vyřešit budu množství srážek do databáze doplňovat vždy po dešti, nebo příští den ráno ručně z údajů, které naměřím na klasickém srážkoměru. Srážky z minulých dnů jsem opravil, ale jen množství, čas a intenzitu bych musel dát jen odhadem. Omlouvám se za tehniku a děkuji za pochopení.
Březen, se kterým jsme se rozloučili o Velikonocích co vypadaly jak Vánoce, byl třetí nejchladnější za 28 roků mých pozorování. Chladnější byl jen v roce 1987 a 1996. Bohaté (37mm) víkendové srážky všech skupenství zajistily vláhu na celé jaro a je pravděpodobné, že se zítra vláhová bilance ještě vylepší. Od počátku roku spadlo v Kunovicích 169,5 mm srážek, z toho 88 cm sněhu. Vláhy je tedy bohatě, teď už jen trochu pěkného počasí, aby se dalo zasít.
Začátek roku je nadprůměrně bohatý na srážky a je předpoklad,že podobný ráz počasí bude pokračovat. Vysoká vlhkost v jarních měsících bývá hlavní příčinou většiny houbových chorob pěstovaných plodin. Nadešel právě čas pro preventivní ošetření. Například jako první je nutné ošetřit broskvoně proti kadeřavosti. Podrobný postup při ošetření naleznete zde
Napadlo nám větší množství sněhu (sněhová pokrývka dnes v poledne 26 cm). Při rychlém tání můžete sledovat hladinu Olšavy na měrném profilu v Uherském Brodě zde.
Do meteostránek (stránka s tabulkami) přidán počet dnů dle jednotlivých charakteristik.
Do galerie přidány zajímavé fotky Kunovic.
Zprovozněna hlavní stránka s fotografiemi a aktualitami. Do meteo-stránek přidány tabulky s průměrnými daty od roku 1986.
Konec Světa se nekonal, a tak můžeme pokračovat ve vývoji těchto webových stránek.